Bernát, Felícia napja
Soproni Egyetem idén először kiállítóként vesz részt a világ legjelentősebb faipari szakkiállításán, a hannoveri LIGNA kiállításon. A részvétel nemcsak rangos megjelenést, hanem komoly stratégiai lehetőséget is jelent az intézmény számára – különösen az oktatás, kutatás és nemzetközi kapcsolatok építése terén. A Soproni Egyetem számára ez az alkalom nem csupán bemutatkozás, hanem a hazai faipari innovációk világpiaci integrációjának egyik kulcspontja is lehet. Soproni Egyetemtől
A Soproni Egyetem zászlóshajó projektje, az ErdőLab TKP, ami a Soproni Egyetem valamennyi karának és az Erdészeti Tudományos Intézetének részvételével valósul meg. A projekt fókusza a faipari és erdészeti innováció, amely új lehetőségeket nyit a hazai és nemzetközi szinten is versenyképes, fenntartható megoldások felé.
A kutatók mindennapos munkája nyomán a Soproni Egyetem az erdészetben és építési fatermékek révén megvalósuló projektek magyarországi tudásközpontja. A hannoveri bemutatkozáson az egyetem büszkén képviseli azokat a programjait, amelyek az erdészet, a faipar, a társadalomtudományok és a pedagógia összefogásával valósulnak meg. Ezek az együttműködések segítenek abban, hogy a fenntarthatóságot és az oktatást összekapcsolva új, előremutató projektek szülessenek- ismertette Dr. Borovics Attila, projektvezető.
Olyan megoldásokon dolgoznak Sopronban, melyek eredménye a hazai szénmegkötő képesség megduplázása lehet. Ehhez hozzájárul az erdőgazdálkodás korszerűsítése, a kevéssé használt, szárazságtűrő fafajok hasznosítása a faiparban, valamint ezek gazdasági és környezeti hatásainak elemzése a biogazdaság szempontjából.
Prof. Dr. Alpár Tibor, a Soproni Egyetem Innovációért és vállalati kapcsolatokért felelős rektorhelyettese szerint a kiállítás különleges mérföldkő az intézmény életében. Bár korábban a kollégák már többször részesei voltak, de ezidáig csak résztvevőként. Kiállítóként most először kapnak lehetőséget a bemutatkozásra a nemzetközi közönség előtt. Ennek apropója az 50. jubileumi rendezvény, amely az egyetemek számára kedvezményes megjelenési lehetőséget kínál.
A rektorhelyettes kiemelte, hogy az egyetem kutatásainak fókuszában az alulhasznosított hazai lombos fafajok állnak. Cél, hogy ezekből az eddig jellemzően csak alacsony értékű célokra – például tűzifaként – használt faanyagokból magas hozzáadott értékű, fenntartható építőipari termékek készüljenek. A kiállításon ezek közül például olyan kompozit gerendák, falszerkezetek és szigetelőanyagok jelennek meg, amelyek paraméterezhető tulajdonságúak, legtöbbjük teljes egészében természetes anyagokból készül, és akár zéró hulladékos technológiával is előállíthatók. A kutatások célja, hogy új válaszokat adjanak a klímaváltozás faiparra gyakorolt hatásaira, különösen a kipusztulás szélére sodródott fenyőfafajok kiváltására.
Prof. Dr. Magoss Endre, a Faipari Mérnöki és Kreatívipari Kar dékánja úgy fogalmazott, hogy a LIGNA kiállítás egyszerre jelent szakmai elismerést és lehetőséget. A részvétel több szempontból is kiemelkedő: egyrészt láthatóvá teszi az egyetem idegen nyelvű képzéseit a nemzetközi hallgatók előtt, másrészt kapcsolatokat építve nyithat utat új kutatási együttműködések felé – különösen a jelenlegi európai pályázati korlátozások közepette.
A dékán kétféle fejlesztési irányt emelt ki: a meglévő fenyő alapú termékek kiváltását célzó „termékadaptációt”, valamint az új, innovatív faipari anyagok létrehozását. Ez utóbbi példája a kéregből készült hőszigetelő anyag, amely Pásztory Zoltán professzor munkája a Soproni Egyetemen. Ezeket az anyagokat szintén kiállítják Hannoverben, a nemzetközi szakma előtt.
A bemutatótól azt várják a szakemberek, hogy nemcsak a kutatási eredmények iránt kelthetnek érdeklődést, hanem akár konkrét ipari partnereket is találhatnak a termékekhez – legyen szó licencelésről, gyártásról vagy közös fejlesztésről. Ez hosszútávon akár bevételi forrást is jelenthet az egyetem számára, például royalty formájában.
Ahogy Alpár Tibor, a Soproni Egyetem rektorhelyettese hangsúlyozta: a klímaváltozás új kihívásokat állít a faipar és az erdészeti tudományok elé, és a Soproni Egyetem élen kíván járni azokban a megoldásokban, amelyek nemcsak környezetbarát, de iparilag is versenyképes megoldásokat kínálnak. Ennek szellemében a kiállításon bemutatott termékek nem csupán technológiai újítások, hanem a jövő fenntartható építészetének alapkövei is lehetnek.
A kiállításon való megjelenés a TKP2021-NKTA-43 azonosítószámú projekt keretében a Kulturális és Innovációs Minisztérium Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból nyújtott támogatásával, a TKP2021-NKTA pályázati program finanszírozásában valósul meg.